Novinárske otázky – Daň z finančných transakcií – “Transakčná daň” od 1.4.2025
Dňa 3. októbra 2024 vláda Slovenskej republiky schválila zákon 279/2024 o dani z finančných transakcií a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Je to jeden z prostriedkov v rámci konsolidačného balíčka, ktorým sa má zlepšiť stav verejných financií. Transakčná daň sa bude platiť od 1.4.2025.
1. Na aké platby sa bude vzťahovať daň z finančných transakcií (transakčná daň) a koho sa bude transakčná daň týkať?
Za finančnú transakciu sa považuje platobná služba poskytovaná poskytovateľom platobných služieb, vykonaná na základe príkazu alebo súhlasu daňovníka alebo obdobná platobná služba poskytovaná poskytovateľom platobných služieb so sídlom mimo územia Slovenskej republiky vykonaná na základe príkazu alebo súhlasu daňovníka. To znamená, že transakčná daň sa bude vzťahovať na odchádzajúce bankové platby – úhrady z účtov, výber hotovosti aj pri použití platobnej karty.
Transakčná daň sa týka všetkých podnikateľov – t. j. podnikajúcich fyzických osôb, právnických osôb, veľkých ale aj malých spoločností, jednoosobových s. r. o. ako aj živnostníkov.
2. Existujú spôsoby ako transakčnú daň obísť bez toho, aby som porušil zákon alebo aby som sa dostal do „šedej zóny“?
Živnostník, ktorý využíva paušálne výdavky (výdavky percentom z príjmov) a má dva účty v jednej banke (jeden súkromný a jeden podnikateľský) môže transakčnú daň obísť takým spôsobom, že podnikateľský účet (účet, ktorý bude evidovaný ako „transakčný“) bude využívať len na príjem platieb súvisiacich s podnikaním. Výdavky (aj tie, ktoré súvisia s podnikaním a na ktoré by sa vzťahovala transakčná daň) bude uhrádzať z osobného účtu. Je to preto, lebo pri paušálnych výdavkoch neúčtuje o výdavkoch. To znamená, tieto výdavky nikde neuvádza a ani ich neeviduje, takže je jedno, z akého účtu ich uhradí. Platby na SP a ZP a odvod dane sú z transakčnej dane vyňaté, to znamená, že tieto bude platiť z podnikateľského „transakčného“ účtu.
Ďalším spôsobom je, aby podnikateľ (nielen “paušalista”) čo najviac využíval platby platobnou kartou. Výdavky platené platobnou kartou nie sú zaťažené transakčnou daňou za každú platbu ale je zrazený len raz ročne poplatok za používanie karty vo výške dvoch eur.
Ďalším legálnym spôsobom ušetrenia na transakčnej dani je, že sa podnikateľ dohodne s dodávateľom buď na menej častej periodicite fakturácie (súhrnná faktúra za dlhšie časové obdobie) alebo sa dohodne, že platby viacerých faktúr bude uhrádzať jednou sumou. Druhý postup je nepohodlný, nakoľko spôsobí komplikácie pri párovaní platieb s faktúrami (hlavne pri automatickom párovaní úhrad). Tieto spôsoby sú výhodné v tom prípade, ak suma úhrady je viac ako 10 tisíc eur, kde už platí strop 40 eur dane za transakciu. (10000 x 0,4% = 40 eur. 12000 x 0,4% = 48 eur = 40 eur).
3. Budú podnikateľské účty povinné a dokedy si ho musím zriadiť ak ho stále nemám?
Áno, pokiaľ daňovník nemá zriadený platobný účet, na ktorom bude vykonávať finančné transakcie súvisiace s jeho podnikaním, má povinnosť zriadiť si transakčný účet do 31. marca 2025.
4. Aké sú poplatky za vedenie takéhoto účtu?
Pokiaľ mi je známe, účet zadarmo ponúkajú momentálne dve banky. Poplatky za účet ponúkajú banky v rôznych cenových reláciách a väčšinou sa suma poplatkov odvíja od počtu a druhu transakcií. Banky ponúkajú pri rôznych kombináciách platieb (balíkoch) rôzne poplatky.
5. Budem musieť platiť transakčnú daň, ak si presuniem účet do zahraničnej banky?
Presun účtu do zahraničnej banky nie je riešením. Pokiaľ si daňovník presunie účet do zahraničnej banky, bude mať povinnosť tieto transakcie evidovať, plniť si oznamovaciu povinnosť a transakčnú daň si sám vypočítať a sám odviesť. Ak má účet v banke na Slovensku, tieto povinnosti za daňovníka rieši priamo banka (banka vypočíta a odvedie daň).
6. Týka sa ma transakčná daň, ak budem využívať len digitálne banky, napríklad Revolut, N26 či Vivid?
Zákon pamätá aj na takéto situácie a transakčnej dani sa nevyhnú ani platby prostredníctvom týchto platforiem. Navyše, daňovník si používaním platieb cez tieto platformy situáciu skomplikuje tým, že bude musieť tieto transakcie evidovať, plniť si oznamovaciu povinnosť a bude si musieť daň z týchto transakcií sám vypočítať a sám odviesť správcovi dane. Finančná správa má prostriedky na „odhalenie“ takýchto platieb či už priamo vrámci ich systémov alebo v konečnom dôsledku pri daňovej kontrole.
7. Ak mám popri podnikateľskom účte aj bežný, z ktorého som uhradil podnikateľskú činnosť, musím zaplatiť daň, respektíve takúto platbu nejako priznať?
Pokiaľ podnikateľ má okrem podnikateľského účtu aj bežný (súkromný) účet a z tohto súkromného účtu realizuje platby, ktoré súvisia s podnikaním (a účtuje o nich), vzťahuje sa na neho platenie transakčnej dane. Rovnako aj v tomto prípade ak bude platby vykonávať z „ne-transkačného“ účtu, bude si musieť daň sám vypočítať, oznámiť správcovi dane a sám daň odviesť správcovi dane.
8. Je to skutočne tak, že ak mám ako živnostník v jednej banke podnikateľský aj bežný účet, tak sa pohyby medzi nimi nezdaňujú?
Áno, pokiaľ má živnostník v jednej banke dva účty, jeden transakčný (podnikateľský) a druhý bežný súkromný účet, na pohyby medzi týmito účtami sa nebude vzťahovať transakčná daň.
9. Ak mám podnikateľský účet a pošlem z neho prostriedky manželke/manželovi do tej istej banky na bežný účet, platím daň?
Predmetom dane nebudú finančné transakcie daňovníka vykonávané medzi jeho vlastnými účtami v rámci jedného poskytovateľa platobných služieb – tzv. vnútrobankové presuny medzi účtami a prevod medzi transakčným účtom daňovníka a bežným účtom daňovníka vedenými v tej istej banke.
To znamená, že výnimka sa nevzťahuje na prevod prostriedkov na účet manželky/manžela a takýto prevod z transakčného účtu bude podliehať transakčnej dani, nakoľko sa nejedná o prevod medzi jeho vlastnými účtami.
10. Ak mám podnikateľský účet a pošlem z neho prostriedky svojmu dieťaťu na detský účet, musím zaplatiť daň?
Rovnako aj v tomto prípade sa nejedná o prevod medzi účtami toho istého daňovníka a takýto prevod z transakčného účtu bude podliehať transakčnej dani, nakoľko sa nejedná o prevod medzi jeho vlastnými účtami.
11. Aké ďalšie povinnosti ma ako živnostníka čakajú pri transakčnej dani a ako skontrolujem či som daň skutočne zaplatil?
Pokiaľ daňovník nemá zriadený platobný účet, na ktorom bude vykonávať finančné transakcie súvisiace s jeho podnikaním, má povinnosť zriadiť si transakčný účet do 31. marca 2025.
Platiteľ dane (banka, finančná inštitúcia – poskytovateľ so sídlom v tuzemsku) je povinný vypočítať daň, vybrať ju od daňovníka a odviesť takto vybraté dane za príslušné zdaňovacie obdobie správcovi dane najneskôr do konca kalendárneho mesiaca bezprostredne nasledujúceho po zdaňovacom období. V rovnakej lehote je platiteľ dane povinný predložiť správcovi dane oznámenie o výške dane. Oznámenie o výške dane sa predkladá elektronicky na tlačive, ktorého vzor určí Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky a uverejní ho na svojom webovom sídle. Oznámenie o výške dane sa považuje za daňové priznanie podľa Daňového poriadku. Platiteľ dane zodpovedá za správnosť výpočtu dane, vybratia dane a odvedenia dane. Platiteľ dane je povinný viesť záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období v rozsahu nevyhnutnom pre správne určenie dane. Platiteľ dane je povinný uchovávať záznamy najmenej do uplynutia lehoty pre zánik práva vyrubiť daň podľa Daňového poriadku. Platiteľ dane je povinný na výzvu správcu dane doručiť záznamy elektronickými prostriedkami spôsobom podľa Daňového poriadku. O výške zrazenej dane bude mať daňovník prehľad vo výpise z banky.
—–
Miroslav Gandžala, účtovná spoločnosť AGRICO, s.r.o. www.agrico.sk
Odpovede boli poskytnuté Hospodárskym novinám 27.11.2024.
Znenie odpovedí je k právnemu stavu platnému k 27.11.2024.
Foto: Shutterstock
NAJNOVŠIE KOMENTÁRE