Ako je to s výpomocou rodinných príslušníkov pri podnikaní (aj po novele od 1.1.2020) ?
Často sa stretávam s otázkou, kto môže podnikateľovi vypomáhať bez toho. aby takáto výpomoc bola považovaná za nelegálnu prácu.
V zákone 82/2005 Z.z. – Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní sa v § 2a do 31.12.2019 uvádzalo:
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,*) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený**), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov**) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,*) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený**), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov**) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
Za blízku osobu pokladá Občiansky zákonník príbuzného v priamom rade (rodičia, deti, starí rodičia), súrodencov a manžela / manželku. Nie je to snúbenec, snúbenica, priateľ, priateľka.
Za dôchodkovo poistenú osobu alebo poberateľa dôchodku sa považuje osoba, ktorá je takto poistená alebo poberá dôchodok na základe ustanovení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení alebo zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Vypomáhať nemôže napríklad osoba evidovaná na úrade práce.
ZMENA OD 1.1.2020
Novelou Zákona 82/2005 Z.z. (Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní) dochádza k zmene – rozšíreniu možnosti zamestnávania rodinného príslušníka a to tak, že za nelágálnu prácu sa nebude posudzovať práca, ktorú pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, alebo pre právnickú osobu, ktorá je spoločnosťou s ručením obmedzeným a ktorá má najviac jedného spoločníka, ktorý je fyzickou osobou, vykonáva príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel tejto fyzickej osoby alebo tohto spoločníka, ak tento príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.
*) – Napríklad zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, Obchodný zákonník.
**) – Zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov. Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Autor: © Miroslav Gandžala
Výpomoc môže byt finančné ohodnotená? Ak áno do akej výšky?
Ak by bola výpomoc finančne ohodnotená (v akejkoľvek výške) jednalo by sa o závislú činnosť v zmysle Zákonníka práce.
Dobry den, ak mam dopravnu jednoosobovu sro , v ktorej som konatel iba ja a mam zamestnaneho manzela ako sofera kamionu, musim mat zamestaneho aj jeho otca(mojho svokra), ktory je uz dochodca?
Dobrý deň. Ak nepotrebujete mať zamestnaného vášho svokra, tak ho nemusíte zamestnať. Ale pýtate sa asi na niečo iné. Pýtate sa, či môže váš svokor pre vás vykonávať prácu bez uzatvorenej pracovnej zmluvy alebo dohody. Nie, nemôže. Nakoľko nie je vašim príbuzným v priamom rade.
dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že manželka živnostníka roky pracovala a pomáhala manželovi pri jeho práci….došiel ten dôchodkový vek a ona nemá nárok na dôchodok???
Pokiaľ vypomáhala bez nároku na odmenu (nemala uzatvorený pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy alebo dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti) nie je z čoho vypočítať nárok na dôchodok z takejto výpomoci, nakoľko nebolo platené dôchodkové poistenie.
Dobrý deň, prosím vás, chcem sa spýtať, či potrebujem mať nejakú zmluvu, ak by som pracovala u rodinného príslušníka a zároveň mala zamestnanie, kde som na polovičný úväzok a kde je za mňa odvádzané dôchodkové poistenie. Ďakujem
Dobrý deň. Pokiaľ ste dôchodkovo poistená (z pracovného pomeru, ktorý uvádzate v otázke) môžete vypomáhať bez zmluvy alebo dohody. Ale UPOZORŇUJEM, že sa musí jednať o výpomoc pre blízku osobu (tak, ako uvádzam v článku). Pri vypomáhaní sa žiadna zmluva a ani dohoda nerobí.