AGRICO, s.r.o.


Prejdi na obsah

Hlavné menu:


Bez dokladov pred daniarmi neuspejete

Publikovali sme ...

Bez dokladov pred daniarmi neuspejete - Hospodárske noviny - 15.3.2011

Do konca marca chýbajú už len dva týždne a vy ešte stále nemáte pripravené potvrdenia na spracovanie daňového priznania? "Nemal som na to doteraz čas.

Dúfam, že účtovnícka firma mi spracuje daňové priznanie na počkanie,“ nádejá sa živnostník Peter Spálený zo Želiezoviec. Nie je jediný, podľa účtovníkov sa to stáva pomerne často. Priznanie vám spracujú aj za niekoľko hodín, neraz si však za takýto luxus budete musieť priplatiť.

Last minute priznanie
V praxi sa neraz Miroslav Gandžala z účtovníckej spoločnosti Argico stretáva so situáciou, keď klienti z rôznych dôvodov požadujú vypracovanie daňového priznania na "poslednú chvíľu“. "Často sa to stáva, ak nemajú v poriadku alebo im chýbajú niektoré účtovné doklady z účtovného obdobia, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak priznanie robíme v posledné tri dni pred termínom, požadujeme príplatok vo výške od 50 do 70 percent pôvodnej sumy. Sme schopní urobiť daňové priznanie aj v posledný deň, no v tomto prípade účtujeme 100-percentný príplatok.“

Svoje skúsenosti prezradil aj Peter Malach, výkonný riaditeľ účtovno-poradenskej spoločnosti Malach Consulting. Klienti ho tiež môžu požiadať o spracovanie účtovníctva hoci aj v posledný deň, no závisí to od komplikovanosti prípadu. "Cena v takýchto prípadoch nie je vyššia. V prípade, že nám prídu podklady mailom, nasledujúci deň je priznanie pripravené. Ak by si chcel klient počkať, tak v prípade, že by sa mu mohli okamžite venovať dvaja kolegovia, do hodiny môže odísť."

Ako optimalizovať dane
Ako dodáva Miroslav Gandžala, klienti často požadujú už v priebehu roka predbežne zhodnotiť stav ich účtovníctva, t. j. zisťujú, či im bude na konci roka hroziť vysoká daňová povinnosť. "Na druhej strane sú daňovníci, ktorým odporúčame neúčtovať zbytočne všetky náklady, keďže im vzniká strata a môže sa stať, že pokiaľ budú potrebovať vybaviť napríklad úver, bude problematické presvedčiť banku, aby im ho schválila.“ V priebehu mesiacov november až december v ich firme oznamovali klientom ich predbežnú daňovú povinnosť, aby si mohli v predstihu príjmy alebo výdavky optimalizovať. Podľa Petra Malacha v rámci zákona o dani z príjmov je niekoľko nezdaniteľných, oslobodených položiek, ktoré nepodliehajú zdaneniu. "Niektorí klienti majú svoje predstavy, no nie sú realizovateľné. Iní prídu s naozaj zaujímavými nápadmi.“

Čo musíte úradom dokázať?
Chcete si dať do účtovníctva niečo, čo nesúvisí s vašou činnosťou, alebo tam potrebujete zaúčtovať niektoré položky v neprimerane veľkom rozsahu, čím ovplyvníte výšku nákladov? Zatajovať príjmy sa nevypláca, keďže pri prípadnej krížovej kontrole to daňový úrad odhalí. V prípade, že vás správca dane vyzve, musíte dokladovať údaje uvedené v daňovom priznaní. Obávate sa, že vám účtovník spôsobí v priznaní chybu? Ako spresňuje Miroslav Gandžala, s klientmi majú uzatvorené zmluvy, v ktorých je zakotvená zodpovednosť firmy v určitom rozsahu. "Taktiež máme uzatvorenú poistku s komerčnou poisťovňou za prípadnú škodu spôsobenú našou spoločnosťou pri chybe v účtovaní. Ak by sme pochybili, došlo by k úhrade škody z tejto poistky.“ Účtovníci však nezodpovedajú za chyby, na ktoré vás vopred upozornili a vy ste nemali záujem ich odstrániť, napríklad trváte na zaúčtovaní niektorých dokladov, alebo ak ste ich úmyselne nepredložili všetky.

Preverte si, čo vám chýba
Mnohí ľudia ešte len v týchto dňoch začínajú zháňať potvrdenia od zamestnávateľa, banky či poisťovne. V tomto roku prvýkrát je možné využiť možnosť oznámenia daňovému úradu o odklade podania daňového priznania za rok 2010. Túto možnosť však Miroslav Gandžala odporúča využiť len vo výnimočných prípadoch, napríklad, ak ste pracovali v zahraničí a nemáte k dispozícii všetky potrebné potvrdenia, alebo je problém získať potvrdenie od zamestnávateľa alebo z poisťovne. "Neodporúčame túto možnosť využívať v prípade "bežných“ daňovníkov, keďže im vznikajú ďalšie povinnosti. Ak totiž podáte daňové priznanie po 31. marci, musíte oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni, že sa posunul termín podania daňového priznania a tým sa posunul aj termín podania ročného zúčtovania zdravotného poistenia.“ Nemenej dôležitý je aj fakt, že daňový úrad môže takéto oznámenie o predĺžení podania daňového priznania považovať za "špekulatívne“, čiže, že si možno potrebujete ešte nejakým spôsobom "optimalizovať“ výšku daňovej povinnosti.

Úvod | Shop | Účtovníctvo | Služby | O firme | Projekty | Forum | Kontakt | Kalkulačky | Publikovali sme ... | Dôležité linky | Účty a info | Klienti | Mapa stránky


Sub-menu:


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu