AGRICO, s.r.o.


Prejdi na obsah

Hlavné menu:


Od januára si materským prilepšíte

Publikovali sme ...

Od januára si materským prilepšíte - Hospodárske noviny - 4.1.2011

Andrea bola pár rokov zamestnankyňou a chystá sa na materskú dovolenku. Jej, rovnako ako aj ďalších mamičiek, sa dotkne novela zákona o sociálnom poistení, ktorou sa menia aj podmienky, dĺžka a tiež výška materského, ktorý je nemocenskou dávkou.

Zmeny vo výpočte
Novela zákona o sociálnom poistení prinesie podľa Slavomíry Sélešovej, hovorkyne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, od januára budúceho roku významnú zmenu vo výpočte výšky materskej dávky. "Do konca januára sa vypočítala ako 55 percent z vymeriavacieho základu. Po novom to bude 60 percent, čím štát výrazne pomôže zlepšiť finančnú situáciu mladých rodín. Na ilustráciu - matka, ktorej materské je dnes 400 eur, od januára bude poberať 436 eur. Navyše ich môže poberať o šesť týždňov dlhšie ako doteraz.“ V priebehu štyroch rokov má ministerstvo práce v pláne postupne zvýšiť sumu materskej dávky až na 100 percent z predošlého čistého príjmu matky - teda na 75 percent z jej vymeriavacieho základu. Ak chcete, aby sa tieto pozitívne zmeny dotkli aj vás, musíte splniť podmienku najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. To podľa Sélešovej znamená, že na materskú musíte myslieť ešte predtým, ako sa rozhodnete otehotnieť.

Kto neplatil, dostane minimum
Výška materského závisí od toho, aké vysoké ste platili Sociálnej poisťovni nemocenské odvody. Ako ďalej Slavomíra Sélešová dodáva, ak ste si platili minimálne odvody, musíte počítať s pomerne nízkou materskou. Naopak, ak využijete možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia, môžete si svoje materské legálne zvýšiť. Aktuálne je minimálna mzda 307,70 eura, pričom od januára sa očakáva jej zvýšenie o tri percentá na približne 317 eur mesačne. Ako dodáva Peter Bárdy, tímový manažér finančnoporadenskej spoločnosti Partners Group sk, pokiaľ pracovala nastávajúca matka za minimálnu mzdu, respektíve si platila minimálne odvody do Sociálnej poisťovne, bude jej aktuálna výška materského po pôrode 190,10 eura. Táto suma je totiž minimálna výška materského. Zároveň však môže požiadať o poberanie tohto príspevku už šesť týždňov pred plánovaným termínom pôrodu.

Aspoň dva roky poistenia
Ak si chcete vypočítať výšku materského, mali by ste si podľa odporúčaní Jaroslavy Lukačovičovej, poradkyne Združenia podnikateľov Slovenska, najskôr overiť, či ste boli počas dvoch rokov pred pôrodom boli nemocensky poistená minimálne 270 dní. "Do tohto obdobia sa započítavajú aj ukončené nemocenské poistenia, napríklad ak ste boli aj živnostníčka a platili ste si odvody na nemocenské poistenie, tiež ak ste boli zamestnaná, alebo ak si platíte napríklad dobrovoľné nemocenské poistenie.“ Nárok na materské sa uplatňuje prostredníctvom tlačiva Sociálnej poisťovne - Žiadosť o materské, potvrdeného lekárom zdravotníckeho zariadenia.

Zistite si rozhodujúce obdobie
Pokiaľ spĺňate túto podmienku, musíte si určiť rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu. Tu je dôležité, z akého dôvodu vám momentálne plynie aktuálne nemocenské poistenie. "Ak ste boli aj minulý rok samostatne zárobkovo činná osoba, rozhodujúcim obdobím pre vás bude predchádzajúci kalendárny rok. Pokiaľ ste zamestnaná a v čase vzniku nároku na materské, napríklad v januári 2011, toto zamestnanie, teda aj nemocenské poistenie, trvá viac ako 90 dní, berie sa ako rozhodujúce obdobie predchádzajúci kalendárny rok a súčet vymeriavacích základov u aktuálneho zamestnávateľa,“ radí poradkyňa. Ak poistenie trvá menej ako 90 dní, rozhodujúcim obdobím je celý predchádzajúci kalendárny rok.“

Z rozhodujúceho obdobia sa ďalej vypočíta denný vymeriavací základ. Denný vymeriavací základ ani úhrn denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z viacerých nemocenských poistení nesmú byť v období od 1. januára 2011 do 31. decembra 2011 vyššie ako 36,7151 eura.

Príjmy zo živnosti či z dohôd
Ako hovorí Miroslav Gandžala z účtovnej spoločnosti Agrico v Závadke nad Hronom, príjmy plynúce na základe dohôd sa nezapočítavajú do príjmov, keďže z nich zamestnankyňa neplatila odvody na nemocenské poistenie. Iné je to v prípade živnosti. "Pokiaľ je matka samostatne zárobkovo činná osoba a ak platí odvody na nemocenské poistenie, tak sa na výpočet materskej posudzuje aj tento príjem.“ Platí to však len v prípade, ak je matka "aktívna“ podnikateľka. Pokiaľ ukončila živnosť pred nástupom na materskú dovolenku, tak sa príjem zo SZČO do príjmu na výpočet materskej neráta, ale doba, kedy bola SZČO, sa jej započítava do 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom potrebných na získanie materskej.

Čo však v prípade, ak ste mali viaceré príjmy? "Nárok na nemocenskú dávku (materské) sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia. Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, najskôr sa vypočíta denný vymeriavací základ z poistenia zamestnanca a osobitne z iného poistenia,“ spresňuje Miroslav Gandžala. Nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov z týchto poistení. Matke sa vypláca len jedna - súhrnná dávka.

Úvod | Shop | Účtovníctvo | Služby | O firme | Projekty | Forum | Kontakt | Kalkulačky | Publikovali sme ... | Dôležité linky | Účty a info | Klienti | Mapa stránky


Sub-menu:


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu